Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Dla jednostek sektora finansów publicznych
(źródło: artykuły redakcyjne Wydawnictwa Podatkowego GOFIN)
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 16:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 5.047 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Ochrona zatrudnienia pracowników ze względu na warunki pracy

Dodatek nr 6 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 6 z dnia 10.03.2022
pokaż fragmenty artykułów
 

WSTĘP

Ochrona pracowników ze względu na warunki pracy to całokształt instytucji i norm prawa ustanowionych w celu ochrony zatrudnienia, a także życia i zdrowia pracowników przed (...)
I.

OCHRONA PODMIOTOWA

1.1.

Zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego

Młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat jest (...)
str. 3
1.1.1.
Formy i podstawa przygotowania zawodowego
Przygotowanie zawodowe młodocianych może się odbywać w formie: nauki zawodu, której celem jest przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego pracownika lub czeladnika i (...)
str. 4
1.1.2.
Badania profilaktyczne
Młodociany przed przyjęciem do pracy podlega wstępnym badaniom lekarskim oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Skierowanie młodocianego na badania wstępne jest niezależne od (...)
str. 6
1.1.3.
Czas pracy
Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, natomiast młodocianego w wieku powyżej 16 lat - 8 godzin (...)
str. 6
1.1.4.
Urlop wypoczynkowy i bezpłatny
dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Prawo do urlopu po rocznym okresie zatrudnienia nabywane jest (...)
str. 7
1.1.5.
Prace wzbronione
Nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach im wzbronionych. Wykaz tych prac ustaliła Rada Ministrów w drodze rozporządzenia z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie (...)
str. 8
1.1.6.
Rozwiązywanie umów
Rozwiązując z młodocianymi umowy o pracę zawarte w celu przygotowania zawodowego, pracodawca powinien stosować ogólne przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony (...)
str. 9
1.2.

Zatrudnieni przy pracach lekkich

Pracodawcy mogą zawierać z młodocianymi umowy o pracę w celach zarobkowych przy wykonywaniu prac lekkich. Warunkiem zatrudniania młodocianych przy pracach lekkich jest ustalenie w regulaminie (...)
str. 9
2.

Ochrona pracy kobiet oraz ze względu na funkcje rodzicielskie

Ochrona pracy tej grupy zatrudnionych obejmuje ochronę ze względu na czas, rodzaj i warunki pracy stosownie do właściwości fizycznych i psychicznych kobiet oraz ochronę zatrudnienia (...)
str. 10
2.1.

Warunki zatrudnienia w okresie ciąży lub karmienia piersią

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub (...)
str. 10
2.2.

Zwolnienia na badania lekarskie związane z ciążą oraz przerwy w pracy

Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą (...)
str. 11
2.3.

Ochrona stosunku pracy w okresie ciąży i urlopów związanych z rodzicielstwem

Pracownica w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego podlega szczególnej ochronie. Według art. 177 § 1 K.p. jej stosunek pracy nie może być w tym okresie (...)
str. 12
2.4.

Ochrona stosunku pracy w okresie urlopu wychowawczego

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o: udzielenie urlopu (...)
str. 13
3.

Ochrona pracowników niepełnosprawnych

Ochrona osób niepełnosprawnych została uregulowana przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z (...)
str. 14
3.1.

Czas pracy i przerwy od pracy

Zgodnie z art. 15 ust. 1-2 ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a (...)
str. 15
3.2.

Dodatkowy urlop i zwolnienia od pracy

Pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop dodatkowy nie przysługuje (...)
str. 16
4.

Ochrona zatrudnienia w wieku przedemerytalnym

Umowa podlega ochronie w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku, w którym pracownik może przejść na emeryturę (tzw. przedemerytalnym). Ważne: Pracodawca (...)
str. 18
II.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA WARUNKÓW PRACY

1..
str. 19
1.1.

Forma i liczebność służby bhp

Zgodnie z art. 23711 § 1 K.p., pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, dalej służbę bhp. Pracodawca zatrudniający do (...)
str. 19
1.2.

Zadania i kompetencje służby bhp

Zakres działania służby bhp obejmuje w szczególności: przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk pracy, na których (...)
str. 20
2.

Komisja do spraw bhp

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników powołuje komisję bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej "komisją bhp", jako swój organ doradczy i opiniodawczy. W skład komisji bhp (...)
str. 21
3.1.

Regulacje prawne

Pracodawcy są obowiązani prowadzić działalność zgodnie z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami bhp dla danej branży. W art. 23715 K.p. upoważniono Ministra (...)
str. 23
3.2.

Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy

Pracodawca jest obowiązany zapewniać, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i (...)
str. 23
3.3.

Pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów (...)
str. 26
4.

Ryzyko zawodowe

Pracodawca powinien chronić życie i zdrowie pracowników zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 207 i 304 K.p.). Jako organizator procesu pracy ma on (...)
str. 29
5.

Obowiązki kadry kierowniczej

Obowiązkiem osoby kierującej pracownikami jest według art. 212 K.p.: organizowanie stanowisk pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp oraz przygotowywanie i prowadzenie prac, z (...)
str. 30
6.

Obowiązki pracownika

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bhp. Przyjmuje się, że zasadami bhp są powszechne, również pozaprawne reguły bezpiecznego wykonywania pracy wynikające z wiedzy (...)
str. 31
7.

Uprawnienie pracownika do niewykonywania pracy w warunkach zagrożenia

Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla jego (...)
str. 32
8.

Badania profilaktyczne

Dla celów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, w tym kontroli ich zdrowia, powołano służbę medycyny pracy. Status tej służby reguluje ustawa z dnia 27 czerwca (...)
str. 34
9.

Środki ochrony oraz odzież i obuwie robocze

Obowiązki pracodawcy w zakresie dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej uregulowane w art. 2376 K.p. polegają na: dostarczeniu wszystkim zatrudnionym nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających (...)
str. 40
10.

Szkolenie bhp

Pracownik może zostać dopuszczony do wykonywania pracy tylko wtedy, gdy posiada dostateczną znajomość przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (art. 2373 K.p.). Dlatego jednym (...)
str. 42
11.

Posiłki, napoje oraz środki higieny

Pracodawcy obowiązani są do wydawania nieodpłatnie posiłków profilaktycznych pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. Posiłki profilaktyczne wydaje się wówczas, gdy z uwagi na uciążliwość (...)
str. 44
12.

Obsługa monitora ekranowego

Powinności pracodawców zatrudniających pracowników przy komputerze reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy (...)
str. 47
13.

Bezpieczeństwo przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych

Prace polegające na transportowaniu lub podtrzymywaniu przedmiotów, ładunków lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników, w tym przemieszczanie ich poprzez: unoszenie, podnoszenie, układanie, pchanie, ciągnięcie, (...)
str. 50
14.

Praca w warunkach narażenia na czynniki rakotwórcze, mutagenne i biologiczne

Przepisami art. 222 i 2221 K.p. wprowadzono wzmożoną ochronę zatrudnionych przed szkodliwymi czynnikami w środowisku pracy. Ochroną objęto nie tylko pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia (...)
str. 51
III.

NADZÓR NAD OCHRONĄ ZATRUDNIENIA

1.

Społeczna inspekcja pracy

Społeczna inspekcja pracy (dalej SIP) sprawuje nadzór nad zapewnieniem przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochrony wynikających z przepisów prawa pracy uprawnień pracowniczych. (...)
str. 53
2.

Państwowa Inspekcja Pracy

Organem zewnętrznym, powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności (...)
str. 55
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.