Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 31 marca 2025 r.
Dla jednostek sektora finansów publicznych
(źródło: artykuły redakcyjne Wydawnictwa Podatkowego GOFIN)
Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 r., godz. 16:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 11.757 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
31 marca 2025 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2024 r. 31 marca 2025 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2024 r. 31 marca 2025 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2024 r. Uwaga: Do 31 marca 2025 r. część płatników składek przesyła do ZUS zgłoszenia ZUS ZSWA za 2024 r. Do 31 marca 2025 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2024 r. (czytaj więcej)

Świadczenia socjalne w firmie

Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 z dnia 10.02.2025
pokaż fragmenty artykułów
 

WSTĘP

Wśród podstawowych zasad prawa pracy znajduje się zasada obligująca pracodawcę do zaspokajania bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników, a granice jej realizacji wyznaczają możliwości i (...)
I.

OGÓLNE ZASADY DOTYCZĄCE ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

1.

Definicja świadczeń socjalnych

Wśród pojęć zdefiniowanych w art. 2 ustawy o Funduszu nie ma definicji świadczeń socjalnych. Jednak na gruncie tego przepisu oraz art. 8 wymienionego aktu prawnego, (...)
str. 3
2.
2.1.

Funkcja i postanowienia regulaminu Funduszu

Dokumentem, w którym pracodawca określa zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu (dalej świadczeń socjalnych) jest regulamin Funduszu. Pracodawca uzgadnia jego (...)
str. 4
2.2.

Data wejścia w życie zmiany regulaminu Funduszu

Zmiana rodzajów działalności socjalnej oraz świadczeń socjalnych (usunięcie niektórych, dodanie innych, modyfikacja warunków oraz zasad przyznawania i wypłaty) wymaga uzgodnień ze stroną związkową lub pracowniczą. (...)
str. 5
3.

Osoby uprawnione

Fundusz nie jest przeznaczony wyłącznie dla pracowników pozostających w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Krąg podmiotów uprawnionych jest większy i obejmuje emerytów, rencistów, (...)
str. 6
3.1.

Pracownicy

Przez pracowników na gruncie art. 2 pkt 5 ustawy o Funduszu należy rozumieć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej (...)
str. 7
3.2.

Emeryci i renciści - byli pracownicy

Ustawa o Funduszu nie definiuje pojęcia emeryta - byłego pracownika. Tę lukę wypełnił Sąd Najwyższy. Najpierw w uchwale z 15 listopada 1991 r. (sygn. akt (...)
str. 7
3.3.

Rodzina pracowników i emerytów - byłych pracowników

O tym, kogo zalicza się do "rodziny" pracownika i emeryta - byłego pracownika powinna rozstrzygać definicja tego pojęcia zamieszczona w regulaminie Funduszu z racji braku (...)
str. 8
3.4.

Inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie Funduszu prawo korzystania ze świadczeń socjalnych

Regulamin Funduszu może przyznawać status osoby uprawnionej do świadczeń socjalnych innym osobom niż pracownicy, emeryci - byli pracownicy i ich rodziny. Jego postanowienia mogą obejmować (...)
str. 9
4.

Charakter przyznanych świadczeń socjalnych

Chociaż pracodawca w miarę swoich możliwości powinien dbać o potrzeby socjalne pracowników, to poszczególni pracownicy nie mają prawa żądać ich zaspokojenia. Przepisy art. 16 i (...)
str. 9
II.

RODZAJE ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

Świadczenia socjalne są przyporządkowane rodzajom działalności socjalnej wskazanym w art. 2 pkt 1 ustawy o Funduszu. Nie ma ich zamkniętego katalogu, ponieważ to strony regulaminu (...)
1.

Świadczenia w zakresie usług na rzecz różnych form wypoczynku

Jeżeli regulamin Funduszu przewiduje usługi na rzecz różnych form wypoczynku, zazwyczaj są one realizowane na kilka sposobów. Po pierwsze, pracodawca może w całości sfinansować ze (...)
str. 10
2.

Świadczenia w zakresie działalności kulturalno-oświatowej

Ustawa o Funduszu ani inne przepisy nie instruują, jak należy rozumieć "działalność kulturalno-oświatową". W uzasadnieniu wyroku z 13 czerwca 2013 r. (sygn. akt III AUa (...)
str. 11
3.

Świadczenia w zakresie działalności sportowo-rekreacyjnej

Ponieważ ustawa o Funduszu nie uszczegółowia "działalności sportowo-rekreacyjnej", uczyniła to judykatura, doktryna i praktyka. W uzasadnieniu wyroku z 30 sierpnia 2012 r. (sygn. akt III (...)
str. 11
4.

Świadczenia w zakresie opieki nad dziećmi

Środki z Funduszu mogą być przeznaczane na opiekę nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowaną przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach (...)
str. 12
5.

Świadczenia w zakresie rzeczowej lub finansowej pomocy materialnej

Pomoc materialna finansowana z Funduszu może mieć charakter: finansowy - zwiększenie aktywów pieniężnych pracownika realizowane w formie gotówkowej lub bezgotówkowej lub zmniejszenie pasywów, np. (...)
str. 12
5.1.

Zapomoga

Najpopularniejszą formą pomocy finansowej jest zapomoga. Z uwagi na brak definicji tego pojęcia, przyjmuje się, że jest to jednorazowe świadczenie pieniężne mające na celu wsparcie (...)
str. 12
5.2.

Bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi

Na tle podatkowym bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi nie są świadczeniami rzeczowymi (art. 21 ust. 1 pkt (...)
str. 14
5.3.

Karty przedpłacone prepaid

Pracodawcy zasilają karty przedpłacone (prepaid) środkami z Funduszu do określonego limitu zazwyczaj w ramach pomocy świątecznej. Taka karta to instrument płatniczy, na którym przechowuje się (...)
str. 14
5.4.

Pomoc okolicznościowa

Paczki świąteczne, paczki mikołajkowe dla dzieci pracowników, karty prepaid, świadczenia świąteczne - to tylko niektóre z okolicznościowych świadczeń socjalnych stosowanych przez pracodawców. Mogą mieć one (...)
str. 14
6.

Świadczenia w zakresie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe

Regulamin Funduszu może wprowadzić pomoc na cele mieszkaniowe, a jego postanowienia powinny rozstrzygać, jak należy rozumieć "cele mieszkaniowe". Mogą one określać np. że jest to (...)
str. 14
III.

KRYTERIA PRZYZNAWANIA ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

Jedynym ustawowym kryterium udzielania świadczeń socjalnych jest kryterium socjalne. Zarówno ta przesłanka, jak i pozostałe o charakterze pozasojalnym powinny być określone w regulaminie Funduszu. Ta (...)
1.
1.1.

Zakres stosowania kryterium socjalnego

Kryterium socjalne ustanawia art. 8 ust. 1 ustawy o Funduszu. Według tego przepisu, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się (...)
str. 15
1.2.

Elementy kryterium socjalnego

Kryterium socjalne składa się z trzech odrębnych składowych (w niektórych orzeczeniach sądowych łącznie są określane mianem kryteriów socjalnych). Chociaż żadna z nich nie jest zdefiniowana (...)
str. 16
1.3.

Kryterium dochodowe

Świadczenia socjalne nie mogą być - co do zasady - przyznawane po równo, lecz ich wysokość powinna być różnicowana. Ustalanie ich wysokości może się odbywać (...)
str. 18
2.1.

Kryterium minimalnego okresu urlopowego

Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy dopuszcza uzależnienie dofinansowania do wypoczynku z Funduszu od ustalenia dolnej granicy okresu trwania urlopu wypoczynkowego. W stanowisku z dnia 11 (...)
str. 19
2.2.

Kryterium limitowania podmiotowego

Limitowanie podmiotowe danego świadczenia ze względu na jego specyfikę albo specyfikę adresata jest uzasadnione. Nie narusza ono bowiem zakazu pomijania którejkolwiek grupy osób uprawnionych, określonych (...)
str. 19
2.3.

Niedopuszczalne kryterium stażowe

Na rynku istnieje pogląd o możliwości zamieszczenia kryterium stażowego (ogólnego lub zakładowego) w regulaminie Funduszu jako dodatkowej przesłanki przyznania świadczenia socjalnego (np. wczasów pod gruszą) (...)
str. 20
2.4.

Niedozwolone kryteria związane z zatrudnieniem

Regulamin Funduszu nie może uzależniać prawa do świadczeń socjalnych i ich wysokości od wielkości etatu pracownika. Oznacza to, że pracownik jest osobą uprawnioną do świadczeń (...)
str. 20
IV.

PROCEDURA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

1.

Postanowienia regulaminowe

Efektem wyboru rodzajów działalności socjalnej i przypisanych do nich świadczeń socjalnych muszą być zapisy w regulaminie Funduszu dotyczące kryteriów dla poszczególnych świadczeń oraz zasad ich (...)
str. 21
2.

Udostępnianie danych i ich dokumentowanie

W celu przyznania ulgowego świadczenia socjalnego oraz dopłaty z Funduszu, a także ustalenia ich wysokości (dalej łącznie ulgowe świadczenia socjalne) osoba uprawniona udostępnia swoje dane (...)
str. 22
3.

Okres przetwarzania danych, ich przegląd i usuwanie

Pracodawca przetwarza dane osobowe osób uprawnionych przez okres niezbędny do przyznania ulgowej usługi i świadczenia, dopłaty z Funduszu oraz ustalenia ich wysokości, a także przez (...)
str. 23
V.

OPODATKOWANIE I OSKŁADKOWANIE ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

1.

Zasady podatkowe

Przychodem ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych są m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź (...)
str. 25
2.

Reguły składkowe

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia (...)
str. 26
3.

Weryfikacja świadczeń socjalnych przez ZUS i organy podatkowe

Uprawnienie do kontroli stosowania przepisów ustawy o Funduszu przez pracodawcę przysługuje inspekcji pracy i związkom zawodowym (art. 8 ust. 3 ustawy o Funduszu). Organy podatkowe (...)
str. 27
VI.

ŚWIADCZENIE URLOPOWE

1.

Nauczyciele publicznych placówek oświatowych

W przypadku nauczycieli świadczenie urlopowe jest finansowane z Funduszu. Przesądza o tym art. 53 ust. 1a ustawy KN. Przepis ten nakazuje wypłatę tego świadczenia: do (...)
str. 27
2.

Pozostali pracownicy

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom (innym niż nauczyciele placówek publicznych, jeśli "mały" pracodawca podejmie decyzję o jego wypłacie na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy o (...)
str. 28
VII.

PRZEPISY PRAWNE

1.

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

(publikacja: Dz. U. z 2024 r. poz. 288) Rozdział 1Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zwanego (...)
str. 28
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.